Bře 11 2018

Ministrantský den 2018

Blíží se letošní ministrantský den v kněžském semináři v Olomouci! Kluci, těšte se na úterý 1. května 2018, bohoslovci pro vás připravují v semináři pestrý program. Budete moci zažít společenství ministrantů z celé diecéze, spousty her a zábavných soutěží. Chceme také ale žít svoji víru nejen mezi ministranty, ale také ve škole, na veřejnosti a všude, kam nás Pán Bůh pošle. Proto je zvoleno téma „Jděte do celého světa a hlásejte evangelium.“ Rozhodně nebude chybět společná mše svatá s otcem biskupem a výborný oběd v seminární jídelně.

Více informací a registrace na ministranti.doo.cz/ministrantsky-den.

Bře 07 2018

MiniFor na Orlí hnízdě

Ve dnech 2.–4. března proběhl první letošní minifor, který byl zároveň druhý v tomto školním roce. Zázemí pro něj vytvořila salesiánská chata Orlí hnízdo, položená ve výšce cca 600 metrů nad mořem, v podbeskydské obci Pstruží. Necelých třicet kluků mohlo během celého víkendu prožít spoustu her a zábavy. Nedílnou součástí byl duchovní program tvořený mší svatou, modlitbami (např. křížovou cestou) a katechezemi. V sobotu odpoledne se kluci vydali na několikahodinový výšlap na Solárku a mohli si tak plnými doušky vychutnat pravé zimní horské prostředí s přemírou sněhu a minusovými teplotami. Doufáme, že se všem druhý minifor líbil a těšíme se na příští.

Můžete se podívat na fotky z tohoto víkendu, které jsou na stránce Fotogalerie.

 

Jako bonus přidáváme krátký rozhovor s účastníkem Sebastiánem. Sebastiáne, jak jste prožili druhý Minifor?

Minifor začal tím že jsme se rozdělili do několika skupin podle barev a pak jsme soutěžili a pak byla mše svatá na přivítání. Po hrách jsme šli spát. V sobotu ráno byl v 7:30 hod. budíček a pak rozcvička venku pak jsme šli na snídani, po snídani jsme se rozdělili do dvou skupin podle věku a pak jsme měli jsme katechezi. Po katechezi jsme měli oběd, po obědě jsme šli na tůru a na tůře jsme soutěžili a byly tam např. tyto hry, počítání stopy, zakrýt věc do sněhu, nejvyšší objekt, vypracování otázek atd. A před večeři jsme měli křížovou cestu. Po večeři jsme se dívali na film. Po filmu jsme šli spát. V neděli ráno jsme měli budíček v 7:30 hod. budíček a pak rozcvička, po rozcvičce jsme měli snídani a po snídani jsme měli mši svatou a po mši svaté jsme měli oběd a po obědě jsem uklízeli záchody atd. Potom jsme měli vyhodnocení a po vyhodnocení jsme odjížděli domů.

A co se ti nejvíce líbilo?

Nejvíc se mi líbily rozcvičky a vycházka po okolí a prostě celý víkend byl super a už se těším na další minifor v dubnu.

Díky.

Bře 07 2018

Setkání mládeže v Panamě

Milí ministranti,

už vám bylo 18 let? A byli jste někdy v Americe? Pokud jste na první otázku odpověděli kladně a na druhou záporně, jste na dobré cestě. Zbývá třetí otázka: Máte našetřeno 50 000 Kč nebo jste schopni je v brzké době sehnat? Ano? Pak se můžete vydat na celosvětové setkání mládeže do středoamerické Panamy, které se bude konat v lednu příštího roku. Stejně jako na minulých setkáních je program rozdělen do dvou částí. Nejprve proběhne od 16. do 21. ledna týden v diecézích, od 22. do 27. ledna pak proběhne vlastní setkání mládeže s předpokládanou účastí papeže Františka. Více informací na panama2019.signaly.cz

Bře 01 2018

Studentský Velehrad 2018

Od 19. do 22. dubna je celostátní setkání vysokoškoláků na Velehradě. Kromě společného slavení eucharistie, budou pro tebe připraveny přednášky, koncerty, workshopy či diskuzemi ve skupinkách. Setkání nabízí prostor nejen k přemýšlení, duchovnímu obohacení, ale i ke společným zážitkům a k navázání nových přátelství. Uplynulých ročníků se zúčastnily již tisíce studentů. Více informací najdeš na stránce:  studentskyvelehrad.cz

Úno 26 2018

Ministrantský turnaj v halové kopané

7. dubna bude v Novém Jičíně turnaj v halové kopané pro ministranty. Neváhej, přemluv ministranty, kteří s tebou ministrují, a přijeď. Přihlašte se na email dusanzelina@seznam.cz. S sebou si vezměte dobrou náladu, sportovní oblečení a svačinu.

Úno 12 2018

Ministrantská florbalová liga

Milí ministranti,
už jste slyšeli o ministrantské florbalové lize? Pokud ne, tak je tento článek právě pro vás! Ministrantská florbalová liga je projekt, který funguje už více než deset let. Založili ho kluci ministranti z Hlučínska a časem se prověřilo, že je to životaschopný projekt, který všechny zúčastněné dobře baví. Kromě týmů z Hlučínska se postupně přidaly některé týmy z Ostravy. I vy můžete přihlásit svůj tým do ministrantské ligy a zažívat napínavá utkání se silnými soupeři. Současný systém funguje tak, že hraje každý s každým dva zápasy za rok, na místě a čase zápasu se domluví samy týmy. Po základní části vždy následuje play-off. Samozřejmostí je bodování nejlepších střelců. Více informací a pravidla najdete na webových stránkách mfbl.aiss.cz.

Pro ty, kterým ještě nebylo 15 let je od roku 2014 pořádán speciální turnaj Under 15, jehož počet účastníků neustále vzrůstá. Hraje se vždy jeden konkrétní den v roce, letos to bude 10. 3. 2018 v Šilheřovicích. Zúčastnit se může i váš tým! Více na under15.aiss.cz.

Úno 06 2018

Biblická olympiáda 2018

V sobotu 19. května proběhne v Ostravě-Staré Bělé Biblická olympiáda. Každý přihlášený si předem nastuduje evangelium podle Jana, knihu Tobiáš a knihu Rút a může se utkat proti spoluhráčům. Kdo vyhraje? Třeba to budeš zrovna ty.

Více informací a přihlašování najdeš na stránce biblickaolympiada.cz.

Úno 06 2018

BISCUP tě očekává

Blíží se Velikonoce a před nimi se každoročně pořádá diecézní setkání mládeže – BISCUP. Tak tomu bude i letos. Ve dnech 16. až 18. března se z celé diecéze setkají mladí křesťané v Hlučíně. Tam budou pro ně připraveny workshopy, pouť do Ludgeřovic, společná mše svatá s otcem biskupem a spoustu dalšího.  Připoj se k setkání také ty. Přihlašování a více informací najdeš na stránce diecezko.doo.cz.

Úno 06 2018

Blíží se duchovní obnova VIR

Blíží se postní duchovní obnova VIR. Bude se konat o víkendu 23. 2. –25. 2. 2018 v kněžském semináři v Olomouci. Je určena pro mladé muže od 17 do 35 let. Obnovu povede otec Adam Rucki, biskupský vikář pro duchovní povolání. Více informaci na adrese www.knezskyseminar.cz/akce/vir/vir-pust.

Pro 28 2017

I mobil může být zbožný

Možná nám babičky nebo dědečkové říkají, ať nejsme neustále na mobilu, ale ať děláme něco užitečnějšího nebo zbožnějšího. Jenomže i na mobilu se mohou dělat zbožné věci. Existuje velké množství aplikací, které nám (křesťanům) můžou dobře posloužit. Několik jich zde uvedu.

 

iZIDOOR je nádherná ukázka, jak může aplikace prospět v našem duchovním životě. Nevíš, co se máš pomodlit ve večerní modlitbě? iZIDOOR ti dá tip. Zapomínáš na modlitbu? Stačí si v iZIDOORu nastavit připomínku. Nechej svůj duchovní život utvářet díky citátům svatých nebo aktuálním evangelijním úryvkem s komentářem. Přečti si příběh na povzbuzení. To vše, a mnoho dalšího, můžeš mít stále u sebe – pokud si tuto aplikaci stáhneš do mobilu.

 

Bible je velká tlustá kniha, která se nám nechce nikde nosit. A ne jednoho člověka její velikost odradí. Ale co když si ji nahrajeme do mobilu – pak ji můžeme nosit všude s sebou. A v každém okamžiku a na každém místě můžeme naslouchat Slovu, které nám dal Bůh. Aplikací, které obsahují text Bible, je hodně a mají spousty vylepšení. Můžeš například vyhledávat v textu, nechat si pustit úryvky do sluchátek, dělat si poznámky a sdílet je nebo sdílet úryvky, které tě zaujali. Nebo si můžeš nastavit plán čtení, a tak číst úryvky zaměřené jen na jedno téma. Objev spoustu dalších vychytávek tak, že si stáhneš Bibli do mobilu.

 

Kancionál se používá na skoro každé mši. Co když si ale zapomenu vzít na mši Kancionál? Nevadí, otevřu si Kancionál v mobilu. Nebo co když jedu na pouť a nechce se mi tahat tak objemná knížka? Nevadí, pokud mám u sebe mobil – tam můžu mít všechny písničky. Stačí si jen stáhnout tuto appku.

 

Misál je aplikace, kterou by měl mít každý ministrant, který čte v kostele. V této aplikaci jsou totiž na každý den čtení, která se čtou při mši. Každý ministrant si tedy může natrénovat úryvek už doma, aby úroveň čtení byla taková, jaká Písmu Svatému přísluší. V této aplikaci také najdeš odpovědi ke mši ve světových jazycích, které se ti budou hodit, když přijdeš na mši, která není v češtině.

 

A existuje ještě spoustu dalších aplikací, například: Tweeting with GOD, Breviář, Liturgie.cz, S Bohem na cestách, Týden modliteb za mládež, Průvodce adventem, Malý průvodce postní dobou, …