Fotografie z Ministrantské pouti v Ostravě

15. výročí Ministrantské florbalové ligy

Prašivá 2021

Letos je opět možné jet na Prašivou. Na této pouti však bude něco jiného ‒ je totiž určena nejen pro děti, ale pro celé rodiny. A otec biskup se na vás všechny už těší. Ale pozor, letos je nutné se předem přihlásit.

prasiva.prorodiny.cz

Papež ministrantům

U příležitosti 25. národní pouti ministrantů a akolytů v Portugalsku, poslal papež František list. Papež ve svém listu vybízí ministranty, aby sladili své nitro s děním, kterému asistují. Ježíš každému říká na prvním místě „buď svatý“, připomíná papež. Když přistupujete k oltáři, máte to štěstí „úzce spolupracovat při zázraku“, kdy se chléb stává Kristovým Tělem a víno v kalichu Kristovou Krví.  „Ať váš vnitřní i vnější postoj odpovídá tomu, co děláte, zvláště když stojíte u oltáře, když děláte znamení kříže, když klečíte, když se posadíte nebo když se účastníte společné modlitby a chval. Vaše služba ministranta se stane pro komunitu vyznáním víry, které bude oživeno úctou a vnitřním rozjímáním. Abyste to dokázali, vložte do setkání s Ježíšem skrytým pod eucharistickým závojem veškeré nadšení svého věku. Nabídněte Ježíši své ruce, své myšlenky a svůj čas a On vás neopomene odměnit, dá vám opravdovou radost a dá vám pocítit, kde najdete nejplnější štěstí.“

S odkazem na apoštolskou exhortaci Christus vivit papež František připomíná, že ke svatosti nelze dojít kopírováním a napodobováním druhých. Ale máme objevit jedinečnou cestu, kterou pro nás Bůh má. Osobní způsob svatosti musíme rozvíjet nezávisle na tom, co říkají a co si myslí ostatní. Stát se svatým, znamená stát se plněji sám sebou, tím, jakého mne chce mít Bůh, a nikoli kopií. Pokud někoho kopíruješ, připravuješ zemi, ale také nebe, o to, co nemůže nabídnout nikdo jiný než právě ty, zdůrazňuje papež (srov. ChV, č. 162)

Připomíná ministrantům slova nedávno blahoslaveného patrona mladých Carla Acutise, že všichni se rodí jako originály, ale mnozí umírají jako fotokopie. Jak papež vysvětluje, jsou to ti, kdo nedají k dispozici dary a schopnosti, které do nich Bůh zasel.

Jako průvodce a pomocníka odkazuje František ministrantům svatého Josefa ochotného odložit své plány, aby následoval plány Boží, přijmout Pannu Marii se Synem, a „sloužit zázraku Ježíšova sestoupení na zem, který se každý den odehrává na našich oltářích“.

Online kurz pro lektory

U příležitosti Neděle Božího slova (3. neděle v mezidobí) pořádá liturgie.cz on-line formační setkání pro ty, kteří při mši čtou čtení. Uskuteční se ve čtvrtek 21. ledna ve 20:00 přes youtube a zoom. Smyslem setkání je lépe porozumět významu Božího slova při liturgii, připomenout si praktické úkoly lektora a sdílet vlastní zkušenosti ze služby. Více na liturgie.cz

Duchovní obnova VIA

Po čase samoty, kvůli karanténě, nejspíš budeš využívat čas k trávení s kamarády a známými.

A co strávit týden s Bohem? S ním můžeš prožít také pěkné chvíle. Příležitost ti k tomu o prázdninách nabízí duchovní obnova VIA, která se koná v kněžském semináři v Olomouci.

Prázdniny se blíží!

Současná pandemie nám překazila všechny plány na letošní jaro,
doufáme však, že prázdniny nám nevezme.
Pokud bude možnost o prázdninách něco podnikat,
přináším ti tipy na akce.

Tábory na DCM

Co takhle tábor v Diecézním centru mládeže? První tábor od 6. do 12. července je pro mladší (3.–5. třída) a druhý tábor od 20. do 26. července je pro starší (6.–9. třída). Více informací na dcm.doo.cz

Antiochia

„Jděte do celého světa a hlásejte evangelium“ (Mk 16, 15). Vydej se s týmem Antiochia do míst, kde víra v Boha je vlažná, kde nedělní mši navštěvuje jen pár babiček. A s Boží pomocí rozžehni v těchto místech nový zápal pro Krista. Více informací na antiochia.cz.

Duchovní obnova VIA

Chtěl bys na chvíli odejít z hluku světa a v tichu se setkat s Pánem? Nebo přemýšlíš o svém povolání do kněžského nebo řeholního života? Přijeď do kněžského semináře na duchovní cvičení. Více informací na www.knezskyseminar.cz/via.

Letní škola liturgiky

Zajímáš se o liturgii? Chtěl bys proniknout do hloubky mše svaté? Přijeď do Želivy. Více informací na liturgie.cz/skola-liturgiky.

Sinai Camp

Mojžíš vystoupil na horu Sinai a tam se setkal s Bohem. I ty jsi určitě schopen vystoupit na vysokou horu, aby ses setkal s Bohem. Vystup na ní společně s účastníky tábora Sinai Camp. Více informací na www.vystupnavrchol.cz.

SummerJob

Rád pracuješ? Co třeba pomáhat v pohraničních farnostech. Možná přitom nadchneš někoho pro víru. Více informací na summerjob.naplno.net.

MiniFor SPECIÁL

V čele za Kristem

Ministrovat i po základce? Vždyť je to výsadní postavení – stojíš v čele farnosti. Přijď zakusit společenství svých vrstevníků, kteří ještě ministrují – přijeď na MiniFor!

Zdokonalit se

Neustále předbíhat své výsledky – to je ono! Nové poznatky z liturgiky, přiblížení se Bohu – to je MiniFor.

Bez zábavy ani náhodou

Sedět jak ve škole a poslouchat? Takový MiniFor není. Zábava a sranda chybět nebude. Kdy jsi naposledy zažil noční hru?

Kde? s Kým? Kdy?

Co přespat ve vagonu? Poznat bohoslovce? To můžeš 13.–15. března ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Domluv se s kamarády a přihlaš se! Věk: 14–19 let. Cena: 300 Kč.

přihlašování je ukončeno

Umí se Android modlit?

Asi už ses někdy modlil, že? A myslíš, že jde naučit Android modlit se? A nebo opačná otázka: Myslíš si, že tebe může Android naučit se modlit? Může ti pomoct v duchovním životě?

Já si myslím, že ano – pokud máš nainstalované dobré aplikace.

Níže máš tipy na křesťanské aplikace:

Bible

Jedna z hlavní věcí pro křesťana je Bible – Boží slovo. I když úryvky z Bible slyšíš při mši, přesto číst si ji sám, ti dá víc. Zkus to a uvidíš! Navíc v aplikaci máš spoustu vychytávek – vyhledávání, plán četby, poslech, sdílení s kamarády, porovnání překladů a spoustu dalšího.

iZIDOOR

Modlíš se pořád dokola jen Otče náš, Zdrávas Maria, Anděle Boží? Vylepši svou modlitbu! Přejdi na vyšší level, který není tak nudný. Stáhni iZIDOOR a nechej se jim inspirovat!

Follow JC GO

Hraješ rád hry? Například Pokémon GO? Co místo pokémonů lovit biblické postavy a svaté?

Více aplikací

Zdroje obrázků:
https://lh3.googleusercontent.com/xQIGTsrhtXJom8MRvpscEl6TWnKG1MU2ryG6e8nGrJW8SPcYUB4GwPMXQF-nSD2RlSw=s180-rw
https://lh3.googleusercontent.com/qAWaTTVf8Fpr1vw8u7CUcXSJcWz7ivPvrCmp02Z-M37oLvX1D7YPKcW0ySic8e1PU1A=s180-rw
https://lh3.googleusercontent.com/d9j7vQMWCnaaywE8cGPRSou22P2GX1Z9mkYVFIY5Vb1tPnbSn8a1op0rjumznjqSZwmX=s180-rw

Tipy na webové stránky

Vše okolo liturgie. Texty z Misálu, Lekcionáře a jiných knih. Duchovní význam jednotlivých částí liturgie. Jak správně ministrovat. A spoustu dalšího.


Ministrantská florbalová liga. Neváhej a pojď hrát i ty!


Křesťanská sociální síť. Chat, sdílení fotek, infa o akcích. Ale i články, zajímavá videa a spoustu dalšího.


Buď v obraze – zjisti, co se děje v církvi. Internetové zpravodajství z českého katolického prostředí. Ale ne jen to.


Uvažuješ kam jet na dovolenou? Navštiv nějaký církevní objekt.


liturgie.cz/misal

Liturgický kalendář, veškeré texty z Misálu a Lekcionáře na příslušné dny a další užitečné věci.


hledampovolani.cz

Přemýšlíš nad svým životem, jak ho naplnit? Jaké je tvé povolání? S tím ti může pomoci tato stránka.


Bible v překladu, který se čte při mši. Včetně možnosti v ní vyhledávat.


Informace o akcích pro mládež v naší diecézi. Vše ohledně diecézního centra pro mládež.


Studuješ vysokou školu? Zapoj se do křesťanského společenství vysokoškoláků. Společně s nimi se můžeš scházet a prohlubovat vztah ke Kristu.


bohosluzby.cirkev.cz

Potřebuješ zjistit, kdy a kde je nejbližší mše svatá, když jsi třeba na dovolené? Vyhledej ji na této stránce!


liturgie.cz/videa

Videa, ve kterých je vysvětleno, jak správně ministrovat.


catholica.cz

Největší česká encyklopedie s životopisy svatých. Vyhledej si jakéhokoliv svatého a můžeš si o něm něco přečíst.


Zdroje obrázků:
[2020.01.27] http://www.liturgie.cz/Content/Images/logo.png
[2020.01.27] https://static.signaly.cz/new-assets/images/logo-signaly.svg
[2020.01.27] https://www.cirkev.cz/Themes/Default/Images/logos/CBK-logo-on-white-bg.svg
[2020.01.27] http://dcm.doo.cz/grafika/hlavicka.png
[2020.01.27] http://mfbl.aiss.cz/images/mfbl2_logo_white_mini.png
[2020.01.27] http://www.vkhcr.cz/resources/vkhcr.png
[2020.01.27] http://bible.liturgie.cz/img/logo.png
[2020.01.27] https://www.cirkevnituristika.cz/images/CT_logo.jpg
[2020.01.27] https://www.carat.lt/wp-content/uploads/2018/08/caratfb.jpg