Duchovní obnova VIA

Po čase samoty, kvůli karanténě, nejspíš budeš využívat čas k trávení s kamarády a známými.

A co strávit týden s Bohem? S ním můžeš prožít také pěkné chvíle. Příležitost ti k tomu o prázdninách nabízí duchovní obnova VIA, která se koná v kněžském semináři v Olomouci.

Prázdniny se blíží!

Současná pandemie nám překazila všechny plány na letošní jaro,
doufáme však, že prázdniny nám nevezme.
Pokud bude možnost o prázdninách něco podnikat,
přináším ti tipy na akce.

Tábory na DCM

Co takhle tábor v Diecézním centru mládeže? První tábor od 6. do 12. července je pro mladší (3.–5. třída) a druhý tábor od 20. do 26. července je pro starší (6.–9. třída). Více informací na dcm.doo.cz

Antiochia

„Jděte do celého světa a hlásejte evangelium“ (Mk 16, 15). Vydej se s týmem Antiochia do míst, kde víra v Boha je vlažná, kde nedělní mši navštěvuje jen pár babiček. A s Boží pomocí rozžehni v těchto místech nový zápal pro Krista. Více informací na antiochia.cz.

Duchovní obnova VIA

Chtěl bys na chvíli odejít z hluku světa a v tichu se setkat s Pánem? Nebo přemýšlíš o svém povolání do kněžského nebo řeholního života? Přijeď do kněžského semináře na duchovní cvičení. Více informací na www.knezskyseminar.cz/via.

Letní škola liturgiky

Zajímáš se o liturgii? Chtěl bys proniknout do hloubky mše svaté? Přijeď do Želivy. Více informací na liturgie.cz/skola-liturgiky.

Sinai Camp

Mojžíš vystoupil na horu Sinai a tam se setkal s Bohem. I ty jsi určitě schopen vystoupit na vysokou horu, aby ses setkal s Bohem. Vystup na ní společně s účastníky tábora Sinai Camp. Více informací na www.vystupnavrchol.cz.

SummerJob

Rád pracuješ? Co třeba pomáhat v pohraničních farnostech. Možná přitom nadchneš někoho pro víru. Více informací na summerjob.naplno.net.

MiniFor SPECIÁL

V čele za Kristem

Ministrovat i po základce? Vždyť je to výsadní postavení – stojíš v čele farnosti. Přijď zakusit společenství svých vrstevníků, kteří ještě ministrují – přijeď na MiniFor!

Zdokonalit se

Neustále předbíhat své výsledky – to je ono! Nové poznatky z liturgiky, přiblížení se Bohu – to je MiniFor.

Bez zábavy ani náhodou

Sedět jak ve škole a poslouchat? Takový MiniFor není. Zábava a sranda chybět nebude. Kdy jsi naposledy zažil noční hru?

Kde? s Kým? Kdy?

Co přespat ve vagonu? Poznat bohoslovce? To můžeš 13.–15. března ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Domluv se s kamarády a přihlaš se! Věk: 14–19 let. Cena: 300 Kč.

přihlašování je ukončeno

Umí se Android modlit?

Asi už ses někdy modlil, že? A myslíš, že jde naučit Android modlit se? A nebo opačná otázka: Myslíš si, že tebe může Android naučit se modlit? Může ti pomoct v duchovním životě?

Já si myslím, že ano – pokud máš nainstalované dobré aplikace.

Níže máš tipy na křesťanské aplikace:

Bible

Jedna z hlavní věcí pro křesťana je Bible – Boží slovo. I když úryvky z Bible slyšíš při mši, přesto číst si ji sám, ti dá víc. Zkus to a uvidíš! Navíc v aplikaci máš spoustu vychytávek – vyhledávání, plán četby, poslech, sdílení s kamarády, porovnání překladů a spoustu dalšího.

iZIDOOR

Modlíš se pořád dokola jen Otče náš, Zdrávas Maria, Anděle Boží? Vylepši svou modlitbu! Přejdi na vyšší level, který není tak nudný. Stáhni iZIDOOR a nechej se jim inspirovat!

Follow JC GO

Hraješ rád hry? Například Pokémon GO? Co místo pokémonů lovit biblické postavy a svaté?

Více aplikací

Zdroje obrázků:
https://lh3.googleusercontent.com/xQIGTsrhtXJom8MRvpscEl6TWnKG1MU2ryG6e8nGrJW8SPcYUB4GwPMXQF-nSD2RlSw=s180-rw
https://lh3.googleusercontent.com/qAWaTTVf8Fpr1vw8u7CUcXSJcWz7ivPvrCmp02Z-M37oLvX1D7YPKcW0ySic8e1PU1A=s180-rw
https://lh3.googleusercontent.com/d9j7vQMWCnaaywE8cGPRSou22P2GX1Z9mkYVFIY5Vb1tPnbSn8a1op0rjumznjqSZwmX=s180-rw

Tipy na webové stránky

Vše okolo liturgie. Texty z Misálu, Lekcionáře a jiných knih. Duchovní význam jednotlivých částí liturgie. Jak správně ministrovat. A spoustu dalšího.


Ministrantská florbalová liga. Neváhej a pojď hrát i ty!


Křesťanská sociální síť. Chat, sdílení fotek, infa o akcích. Ale i články, zajímavá videa a spoustu dalšího.


Buď v obraze – zjisti, co se děje v církvi. Internetové zpravodajství z českého katolického prostředí. Ale ne jen to.


Uvažuješ kam jet na dovolenou? Navštiv nějaký církevní objekt.


liturgie.cz/misal

Liturgický kalendář, veškeré texty z Misálu a Lekcionáře na příslušné dny a další užitečné věci.


hledampovolani.cz

Přemýšlíš nad svým životem, jak ho naplnit? Jaké je tvé povolání? S tím ti může pomoci tato stránka.


Bible v překladu, který se čte při mši. Včetně možnosti v ní vyhledávat.


Informace o akcích pro mládež v naší diecézi. Vše ohledně diecézního centra pro mládež.


Studuješ vysokou školu? Zapoj se do křesťanského společenství vysokoškoláků. Společně s nimi se můžeš scházet a prohlubovat vztah ke Kristu.


bohosluzby.cirkev.cz

Potřebuješ zjistit, kdy a kde je nejbližší mše svatá, když jsi třeba na dovolené? Vyhledej ji na této stránce!


liturgie.cz/videa

Videa, ve kterých je vysvětleno, jak správně ministrovat.


catholica.cz

Největší česká encyklopedie s životopisy svatých. Vyhledej si jakéhokoliv svatého a můžeš si o něm něco přečíst.


Zdroje obrázků:
[2020.01.27] http://www.liturgie.cz/Content/Images/logo.png
[2020.01.27] https://static.signaly.cz/new-assets/images/logo-signaly.svg
[2020.01.27] https://www.cirkev.cz/Themes/Default/Images/logos/CBK-logo-on-white-bg.svg
[2020.01.27] http://dcm.doo.cz/grafika/hlavicka.png
[2020.01.27] http://mfbl.aiss.cz/images/mfbl2_logo_white_mini.png
[2020.01.27] http://www.vkhcr.cz/resources/vkhcr.png
[2020.01.27] http://bible.liturgie.cz/img/logo.png
[2020.01.27] https://www.cirkevnituristika.cz/images/CT_logo.jpg
[2020.01.27] https://www.carat.lt/wp-content/uploads/2018/08/caratfb.jpg

Žena hodná následování

Ve dnech 25. až 27. 10. proběhlo první setkání ministrantů naší ostravsko-opavské diecéze v tomto školním roce. Uskutečnilo se na významném poutním místě Krnov – Cvilín, které je známé svým poutním kostelem zasvěceným Panně Marii Sedmibolestné, který spravují místní minorité.

V tomto roce si budeme připomínat několik významných výročí českých, moravských nebo slezských světců a tudíž jsme tématem letošního MiniForu zvolili svatost, abychom i klukům od oltáře připomněli, že se nejedná pouze o výsadu několika jedinců, ale aby se nebáli po této cestě vykročit spolu se svatými, kteří třeba žili na podobných místech jako my, třebaže o pár set let nazpátek. První setkání jsme nemohli započnout jinak než s Pannou Marií, která je jistě vzorem všech světců.

V pátek po příjezdu téměř 30 kluků proběhla první seznamovací hra, při které se mohli chlapci navzájem lépe poznat a zároveň byli na jejím konci rozděleni do družstev, která dostala své označení podle různých přívlastků Matky Boží, dle místa, kde je uctívána. Setkat jsme se tak mohli s družstvem Panny Marie Fatimské nebo kupříkladu Medžugorské. V těchto týmech následně probíhaly všechny další hry a soutěže, ale třeba také ministrování v místním chrámu. Každá další hra byla uváděna scénkou v kostýmu, kterou si vždy připravil jeden z nás vedoucích abychom tam mohli kluky, lépe vtáhnout do příběhu našeho setkání. Zvláště jsme se zaměřili, také díky místu kde se konalo, na sedm bolestí Panny Marie – a tak kluci mohli naslouchat například starci Simeonovi, sv. Josefovi nebo třeba římskému vojákovi. Dříve než šli v pátek večer ministranti spát, měli za úkol v rámci večerní hry splnit několik úkolů. Například zazpívat Pánu Ježíši ukolébavku, dát mu večeři, nebo ho přenést z místa A do B. Mohli si tak vyzkoušet, že takový útěk do Egypta nebyl vůbec jednoduchý.

V sobotu mohli kluci po ranní rozcvičce a vydatné snídani vyslechnout místního minoritu, který přijal naše pozvání a objasnil klukům kým je a jak se k svému povolání dostal. Sám byl zahrnut nejedním zvídavým dotazem a za svou návštěvu sklidil velký potlesk. Sobotní odpoledne náleželo krátkému výletu na místní zříceninu hradu Šelenburk. Večer po návratu měli kluci příležitost poděkovat za své rodiče, kamarády a společně prožitý čas zvláštní formou modlitby. Každý z nás si mohl napsat lísteček poděkování. Poté byly tyto papírky předloženy před oltář při nedělní mši svaté.

Sváteční nedělní den jsme nemohli zahájit jinak než pořádnou rozcvičkou. Další čas patřil interaktivní výuce liturgiky. Po skončení mše svaté jsme se vydali uklidit místní křížovou cestu. Samozřejmě nechybělo vyhodnocení, které zastavení je nejpěkněji uklizené. Po obědě následovalo slavnostní vyhlášení vítězného družstva.

Rád bych vyjádřil velký dík celému našemu týmu, který precizně připravili pro kluky program, třebaže toto víkendové setkání bylo ztíženo nečekanou absencí našich skvělých kuchařek. Myslím, že mohu konstatovat, že vše dopadlo na výbornou. Jsem přesvědčen že tato setkání jsou pro nás dobrým místem pro budování nových vztahů nejen mezi námi, ale také s Pánem Bohem a svatými, kteří jsou našimi vzory hodné následování.

Richard Kubiček,
bohoslovec 2. ročníku

Duchovní deníček

Společník, který ti pomůže na cestě do nebe

Chceš být víc než křesťan, který přijde v neděli do kostela, a víc pro svůj duchovní život nedělá?

Jak na to? Co třeba mít trenéra, který bude každý den s tebou. Bude tě učit přemáhat sám sebe, všímat si příležitostí k dobrým skutkům, upřímněji hovořit s Bohem, poznávat tvé hříchy a bojovat proti nim.

Takového trenéra můžeš nalézt v tomto deníčku.

Každý den si pak na něj najdeš trochu času. Prostuduješ si, nad čím se máš právě zamyslet. Ze zamyšlení vytvoříš praktický závěr a ten se pokusíš splnit.

Není potřeba s ním strávit tolik času jako s jiným trenérem, například na fotbalu, přesto tvůj duchovní život vystřelí vzhůru jako raketa.

Mít duchovní deník není moderní výmysl, ale něco, co se používá už několik století. Spoustu svatých si psalo duchovní deníky, bohoslovci v semináři se učí ho vytvářet. Ty si nic vytvářet nemusíš, ale už máš vše předpřipravené.

Nikdo tě nebude kontrolovat, jak jsi poctivý k tomuto deníčku. Vše, co do něj napíšeš, bude jen mezi tebou a Bohem. Musíš se sám rozhodnout zodpovědně k němu přistupovat a to i ve chvílích, kdy jsi unavený nebo nemocný anebo chceš právě dělat něco jiného.

Rozhodni se a jdi do toho! Rozhodně to bude stát za to.

Zdroj obrázku: https://cdn.shortpixel.ai/client/q_glossy,ret_img/https://duchovnicek.cz/wp-content/uploads/elementor/thumbs/A-ofk2ziymd8c9w3xu99jttrao9djcfz9bosygxltpmo.png

Biblický den

Možná si pamatuješ na Biblické olympiády, které bývaly každý rok, a na kterých jsi určitě vyhrál i nějaké ceny. Letos je vylepšovák – kromě samotné olympiády je v areálu Diecézního centra mládeže pro tebe připraveno spoustu dalších aktivit.

Co se vyfotit v oblečení, které nosil Mojžíš? Nebo si zahrát hru, ve které se ocitneš na faraonově dvoře ve chvíli, kdy Mojžíš žádá faraona o propuštění Izraelitů?

Toto a mnohem více v sobotu 9. listopadu 2019 na faře ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

Téma tohoto dne je: Mojžíš. Na olympiádu si proto nastuduj 2. knihu Mojžíšovu a také evangelium podle Matouše.

Program je připraven pro předškolní děti s rodiči, pro všechny, kdo chodí na základní školu, i pro dospělé.

Ale pozor! Je potřeba se přihlásit nejpozději do 20. 10. 2019.

Duchovní obnova VIR

O víkendu 29. 11.–1. 12. 2019 se jako každý rok uskuteční v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci adventní duchovní obnova VIR. Je to už 10. ročník těchto duchovních cvičení. Obnova je určena pro všechny muže od 17 do 35 let. Obnovu povede Mons. Josef Nuzík, pomocný biskup olomoucký.

Více informací a přihlašování na adrese: www.knezskyseminar.cz/akce/vir/vir-advent.

Ministrantská pouť

Ve stopách
lišky Bystroušky
na hrad

Ahoj kamaráde,
jsem liška Bystrouška a bydlím pod hradem Hukvaldy v krásné oboře. Chtěla bych tě pozvat 12. října ke mně na návštěvu. Pořádám tam totiž s mými pomocníky MINISTRANTSKOU POUŤ. Provedu tě lesem, kde bydlím, a vezmu tě i na hrad.

Zábava chybět nebude

Nudit se rozhodně nebudeš – o to se postarám. Bude tě tady čekat spousta her, ve kterých zapojíš své ruce, nohy i hlavu. Co všechno to bude, se však nechej překvapit. Jen se tě zeptám: už jsi někdy střílel z luku?

Zdroje obrázků:
https://www.freepik.com/free-vector/adorable-winter-animal-collection_3457327.htm#page=1&query=fox&position=0
https://www.freepik.com/free-vector/cute-animal-doing-dabbing_2462508.htm#page=1&query=fox&position=33